Menu

CISZKIEWICZ JANINA

ur. 10.04.1927 - zm. 18.11.2012

Janina Ciszkiewicz, wieloletnia nauczycielka w Liceum Ogólnokształcącym im. KEN i Liceum Medycznym w Stalowej Woli. Urodziła się w 1927r. w miejscowości Ecouche we Francji, gdzie jej rodzice wyjechali do pracy. Przed wojną rodzina wróciła do Polski, zamieszkała w Nadbrzeziu k. Sandomierza. W czasie okupacji Janina kontynuowała rozpoczętą przed wojną edukację na tajnych kompletach. W 1947r. w Sandomierzu zdała maturę. W latach 1947-1952 studiowała chemię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, jednocześnie skończyła szkołę pielęgniarską, aby móc dorabiać podczas studiów.

Jako magister chemii z nakazu pracy, skierowana została do Huty Stalowa Wola. W latach 1952-1958 pracowała w laboratorium chemicznym HSW. Jej marzeniem była jednak praca w szkole. Ziściło się ono w 1962r., kiedy to podjęła prace w liceum ogólnokształcącym w Stalowej Woli. Pracowała też równolegle w liceum medycznym, pełniła również funkcję starszego wizytatora, metodyka chemii.

W LO zapoczątkowała przedmiotowy ruch olimpijski, przygotowując swych uczniów do startu w olimpiadach chemicznych, gdzie odnosili znaczące sukcesy. Za swoją pracę zawodową była wielokrotnie nagradzana przez władze oświatowe. Na emeryturę przeszła w 1987r. Janina Ciszkiewicz zapisała się w dziejach stalowowolskiego LO im. KEN nie tylko jako znakomity pedagog, który z pasją przekazywał tajniki chemii w kolejnym pokoleniom młodzieży.

We wspomnieniach pozostanie też jej niezwykły urok i ogromna kultura osobista, które znajdywały Jej powszechną sympatię, uznanie i zaufanie. Z pogodą ducha szła przez życie, była wzorem szlachetnego, dobrego człowieka. Zmarła 18 listopada 2012 w Krakowie.


Lokalizacja grobu: VII / F3 / 22