Menu

TUREK STEFAN

ur. 10.09.1942 - zm. 20.04.2011

     Stefan Turek urodził się 10 września 1942 roku w Majdanie Zbydniowskim. Ukończył wydział mechaniczny Politechniki Rzeszowskiej o specjalności budowa maszyn, jak również studia podyplomowe z zakresu pedagogiki oraz organizacji i zarządzania oświatą. W 1967 roku pracował w Hucie Stalowa Wola początkowo jako mistrz montażu, a następnie kierownik wydziału obróbki mechanicznej. W 1972 roku rozpoczął pracę w Zespole Szkół Zawodowych im. płk Stanisława Dąbka w Stalowe Woli. Od roku 1984 pełnił funkcję dyrektorskie w ZSZ. Z jego inicjatywy rozpoczęto budowę warsztatów szkolnych jak również głównego gmachu szkolnego. Od 2000 roku działał jako przewodniczący zespołu samokształceniowego dyrektorów szkół ponadpodstawowych powiatu stalowowolskiego. W minionych wyborach uzyskał ponownie mandat radnego powiatu, gdzie został wybrany na wiceprzewodniczącego rady powiatu. Był wielokrotnie wyróżniony i odznaczony: Złoty Krzyż Zasługi, Srebrny Krzyż Zasługi , Brązowy Krzyż Zasługi, Nagroda Ministra edukacji Narodowej, Zasłużony Dla Miasta Stalowa Wola, Zasłużony dla Huty Stalowa Wola Wyróżnienie Prezydenta Miasta. 
    
      Będąc dyrektorem szkoły „pod hutą” przez niemal 30 lat, dał się poznać zarówno kadrze, jak i kolejnym pokoleniom absolwentów i ich rodzicom, jako wyjątkowo rzetelny, pogodny i sympatyczny człowiek, cieszył się dużym autorytetem. Był osobą lubianą, szanowaną, życzliwą i wrażliwą. Miał wielu przyjaciół. Mówili o Nim „Nasz”. Wszyscy wspominają Go jako dobrego człowieka, który nigdy nie przeszedł obojętnie, zawsze z uśmiechem uścisnął dłoń, porozmawiał, a gdy była potrzeba nie odmówił pomocy. 
 
     Zmarł nagle 20 kwietnia 2011 roku. Zostawił żonę, 3 dzieci i 5 wnuków. 
 
     Na uroczystości pogrzebowe w Kościele Św. Trójcy przybyło wiele osób, wypełnił się kościół i cały plac na zewnątrz kościoła. Były władze miasta i powiatu, dyrektorzy, nauczyciele i pracownicy szkół stalowowolskich i okolicznych miejscowości, przyjaciele. Przy trumnie stała Gwardia Narodowa im. Tadeusza Kościuszki z ukochanej, rodzinnej miejscowości – Majdanu Zbydniowskiego. Podczas pożegnania zostało wypowiedzianych dużo ciepłych, serdecznych słów. Jedna z nauczycielek kończąc wzruszające wspomnienia powiedziała „…wielcy ludzie odchodzą w Wielkim Tygodniu”.
     Stefan Turek został pochowany w Alei Zasłużonych.
 
 

Lokalizacja grobu: Z / E / 29