Menu

CZYŻ ANDRZEJ

ur. 30.11.1914 - zm. 25.06.1978

Ks. Czyż Andrzej urodził się 30 listopada 1914 roku w Besku. Po zakończeniu studiów gimnazjalnych w Sanoku (1925-1933), rozpoczął przygotowanie do kapłaństwa w Seminarium Duchownym w Przemyślu (1933-1938). Po otrzymaniu święceń prezbiteratu w dniu 26 czerwca 1938 r. w Przemyślu, sprawował posługę duszpasterską w następujących parafiach: Słocina (1938-1945), Sanok (1943-1945), Dubiecko (1945-1949), Nowotaniec (1946-1947), Strzyżów (1949-1951), Krasiczyn (1951-1957); Wysoka Łańcucka (1967-1977). Od sierpnia 1977 roku pełnił funkcję penitencjarza w Stalowej Woli. W uznaniu za gorliwą pracę dla Kościoła Przemyskiego został odznaczony Expositorio Canonicali (1962) oraz przywilejem używania Rokiety i Mantoletu (1975). Zmarł 25 czerwca 1978 r. w Szpitalu w Stalowej Woli. Uroczystości pogrzebowej przewodniczył im abp Ignacy Tokarczuk.


Lokalizacja grobu: XVI / J / 2