Menu

Lokalizacja grobu: Z / A / 7


GAJEWSKI BOGDAN

ur. 14.03.1943    -    zm. 24.04.2003

GAJEWSKI BOGDAN

Bogdan Gajewski utalentowany zawodnik, jeden z wybitnych trenerów, wychowawca wielu najlepszych tenisistów i tenisistek, m.in. Mistrzów Polski Włodzimierza Pikulskiego, Waldemara Rogowskiego i Ewy Żerdeckiej. Jako zawodnik Stali Stalowa Wola rozsławiał hutnicze miasto m.in. zdobywając: w 1966 roku w Sanoku na Mistrzostwach w kategorii seniorów w grze pojedynczej i podwójnej mężczyzn I miejsce, w 1967 roku w Stalowej Woli na Mistrzostwach Juniorów w tych samych kategoriach I miejsce, na Ogólnopolskim Turnieju o Puchar Czesława Bobińskiego do 25 lat drugie miejsce, w 1970 roku na X Otwartych Mistrzostwach Rzeszowa II miejsce w grze deblowej.

Jako dociekliwy szkoleniowiec przykładał wielką wagę do techniki i biomechaniki uderzeń oraz przygotowania fizycznego tenisistów. Był jednocześnie wspaniałym kolegą, pracowitym, otwartym na każdego i wyrozumiałym. Te cechy oraz jednakowe i sprawiedliwe traktowanie wszystkich zjednywały mu przyjaciół i gruntowały mocną pozycję wychowawczą wśród młodzieży, którą nie tylko szkolił, ale i umiał porwać do tenisa. Wytrwała praca wybitnego trenera przynosiła efekty – Stalowa Wola była jednym z najsilniejszych w Polsce ośrodków tenisowych młodzieży. Jego wychowankowie zdobyli łącznie aż 75 medali na Mistrzostwach Polski w różnych kategoriach wiekowych . Dzięki Jego staraniom Stalowa Wola była miejscem wspaniale zorganizowanych ogólnopolskich turniejów tenisowych i drużynowych spotkań międzynarodowych.

Jednocześnie będąc zawodnikiem, szkoleniowcem, trenerem  Bogdan Gajewski pracował w hucie Stalowa Wola, był kolejno mechanikiem, starszym technologiem, kierownikiem sekcji i zastępcą kierownika wydziału AF. Podczas pracy w Hucie studiował na WSI w Rzeszowie i w 1972 roku uzyskał dyplom inżyniera mechanika. W 1990 roku został kierownikiem wyszkolenia ZKS „STAL” Stalowa Wola, a od stycznia 1995 roku dyrektorem w tym klubie. W latach dziewięćdziesiątych przyczynił się znacznie do wielu mistrzowskich wyników sportowych młodzieży, osiągniętych przez trenerów sekcji koszykówki męskiej, lekkiej atletyki, piłki nożnej i piłki siatkowej. Wielkim sukcesem Bogdana Gajewskiego był udział w utworzeniu i rozwoju działalności gospodarczej ZKS na początku lat dziewięćdziesiątych. Przejęte od Huty Stalowa Wola obiekty zostały gruntownie zmodernizowane, dając pewną podstawę dla działalności sportowej. Klub stał się samofinansujący, co pozwoliło nie tylko na przetrwanie trudnego okresu, ale i na rozwój sportu w hutniczym mieście.

Od 1997 roku przez kilka lat kierował Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Stalowej Woli. Rozwinął infrastrukturę obiektów sportowych, organizował wiele prestiżowych imprez sportowych o randze ogólnopolskiej. Angażował się zarówno w organizację renomowanych imprez na poziomie europejskim na przykład Międzynarodowy Wyścig Kolarski Solidarności i Olimpijczyków Polskich, jak i amatorskich dla dzieci i młodzieży. Przez długi czas zmagał się z ciężką chorobą. Zmarł 24 kwietnia 2003 roku w Stalowej Woli. Za swoją pracę trenera był wielokrotnie uhonorowany tytułami, wyróżnieniami i odznaczeniami, a do najważniejszych należą: Srebrna Odznaka „Zasłużony dla Polskiego Związku Tenisowego”, Honorowy Tytuł i Odznaka „Zasłużony trener Województwa Rzeszowskiego”, Medal 60-lecia PZT, Odznaka „Za Zasługi dla Województwa Tarnobrzeskiego”, Srebrna Odznaka „Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej”, Złota Odznaka „Zasłużony dla PZT” - za zasługi w rozwoju tenisa w Polsce, Złoty Krzyż Zasługi.


 
 * Pola obowiązkowe.
** Zapalenie wirtualnego znicza oznacza akceptację Regulaminu.
1 Wpis pojawi się po akceptacji przez moderatora.